Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm
Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm

Zobacz co nowego w Integral Solutions

25.04.2022
Migracja do chmury to w dzisiejszych czasach priorytet dla firm, które nie mają jeszcze za sobą transformacji cyfrowej. Umożliwia to nie tylko

25.04.2022

Migracja do chmury w szybki i bezpieczny sposóby

Migracja do chmury to w dzisiejszych czasach priorytet dla firm, które nie mają jeszcze za sobą transformacji cyfrowej. Umożliwia to nie tylko dostosowanie się do wymagań dyktowanych przez rynek i konsumentów, ale także wygenerowanie oszczędności i zwiększenie bezpieczeństwa danych Twojej firmy. Dobra wiadomość jest taka, że proces migracji danych do chmury można przeprowadzić tak naprawdę w każdej organizacji. Poniższy artykuł pomoże Ci się do niego przygotować.

Jak przeprowadzić migrację do chmury w czterech krokach?

Migracja danych do chmury to proces składający się z wielu etapów. Przejście przez nie wszystkie to gwarancja tego, że wybierzesz optymalne rozwiązanie dla swojego biznesu, które następnie zostanie poprawnie wdrożone.

Analiza
Kwestii do analizy przed migracją jest oczywiście sporo. Jej rzetelne przeprowadzenie sprawi jednak, że zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy.

Skup się przede wszystkim na:

  • celu migracji – zastanów się, jakie procesy w firmie chcesz zoptymalizować i w jakich obszarach ma funkcjonować chmura. Określ efekty, które mają być skutkiem jej wdrożenia.
  • Analizie aktualnego systemu – chodzi tu przede wszystkim o charakterystykę aktualnie wykorzystywanego oprogramowania. Jeżeli system choć po części działa online, proces migracji będzie szybszy i łatwiejszy niż w przypadku, gdy funkcjonuje on na zasadzie on-premise.
  • Ocena konieczności migracji wykorzystywanych aplikacji – Istnieje prawdopodobieństwo, że przeniesienie części z nich nie będzie zasadne. Warto wiedzieć takie rzeczy przed rozpoczęciem procesu migracji.
  • Analizie potrzeb organizacji i klientów – dokładnie przeanalizuj potrzeby swojej firmy, ale nie zapominaj również o oczekiwaniach klientów. Pamiętaj, że wdrożenie chmury wpływa na wiele aspektów funkcjonowania Twojego biznesu.
  • Określeniu budżetu – to jasne, że finanse mają znaczenie. Jeżeli jasno określisz swój budżet, dużo łatwiej będzie Ci podjąć decyzję co do konkretnego rozwiązania chmurowego.
  • Regulacjach prawnych – określ, jakie normy musi spełniać nowy system – chodzi tu na przykład o prawo bankowe czy RODO.

Planowanie

Miej na uwadze, że dane, które przechowuje Twoja chmura dla firm pochodzić będą z wielu nieustannie rozbudowujących się źródeł, z których każde będzie wykorzystywać własne modele i formaty zapisu danych. Musisz więc opracować plan migracji, który uwzględnia zidentyfikowane wcześniej potrzeby Twojej firmy.

Na tym etapie zadbaj o:

  • wybór rozwiązania chmurowego – do najpopularniejszych chmur publicznych należą Google Cloud Platform, Amazon Web Services oraz Microsoft Azure.
  • Wybór odpowiedniego rodzaju chmury – możesz rozważyć rozwiązania działające w modelu SaaS (Software as a Service), PaaS (Platform as a Service) albo IaaS (Infrastructure as a Service).
  • Dobór partnera ­– doświadczony partner posiada wiedzę, która pozwoli Ci w maksymalnie efektywny i bezpieczny sposób przejść przez proces migracji. Jest nim na przykład Integral Solutions.
  • Skompletowanie zespołu przeprowadzającego migrację – powinien się on składać z osób bardzo dobrze poruszających się w aktualnie wykorzystywanym systemie, a także specjalistów znających rozwiązanie, do którego będzie przeprowadzana migracja. W tym także może pomóc Ci wspomniany wyżej partner.
  • Przygotowanie harmonogramu migracji – termin realizacji migracji ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia biznesu. Przygotowanie harmonogramu jest również ważne ze względu na stabilność i dostępność systemu.

Wybór strategii i migracja

Zanim nastąpi moment przeprowadzania migracji, warto wybrać strategię, która będzie miała największy sens w przypadku Twojej firmy. Oto trzy najpopularniejsze opcje:

  • Lift and shift/rehosting – to strategia migracji do chmury, która zakłada przeniesienie danych do nowego systemu bez wprowadzania zmian w istniejącym rozwiązaniu.
  • Replatform – to podejście, które uwzględnia przeprowadzenie pewnych zmian w systemie. Często wiąże się także z ulepszeniem istniejącej architektury.
  • Refactor – w tym przypadku w systemie wprowadzane są znaczne zmiany, możliwa jest nawet gruntowna przebudowa jego architektury.

Należy także określić, w jaki sposób odbędzie się przełączenie środowiska produkcyjnego. Do wyboru masz tak naprawdę dwie możliwości. Możesz od razu udostępnić nowy system wszystkim użytkownikom lub przenosić ich stopniowo. Ta druga opcja umożliwia wczesne wykrycie i wyeliminowanie błędów, bez strat wizerunkowych czy finansowych.

Wszystkie powyższe analizy, plany i decyzje wieńczy właściwy proces migracji. Pamiętaj, aby zawczasu zweryfikować poprawność wdrożonych rozwiązań, przetestować ich wszystkie funkcje i dopiero wtedy uruchomić daną chmurę. Wykorzystaj środowisko testowe!

Aktualizacje i optymalizacja
Po migracji warto upewnić się, że chmura obliczeniowa funkcjonuje maksymalnie wydajnie i w razie potrzeby wdrożyć konieczne ulepszenia. Nie zapominaj również o konieczności rozwijania i aktualizowania chmury. W końcu potrzeby Twojej organizacji mogą się zmieniać!

Wybrane przez Ciebie rozwiązanie chmurowe powinno na to pozwalać. Możesz bowiem zacząć od podstaw, a następnie rozbudowywać system, zwiększając liczbę danych i ich źródeł.

Podsumowanie
Migracja danych do chmury to niewątpliwie złożony proces. Właśnie dlatego jego realizację warto powierzyć firmie, która się w tym specjalizuje. Zyskasz w ten sposób również profesjonalne doradztwo oraz gwarancję, że korzystasz z najlepszej chmury na rynku, dopasowanej do potrzeb Twojej organizacji.

CZYTAJ DALEJ NASZ BLOG