Integral Solutions | 2018.11.22

Technologie informatyczne są już nieodłącznym elementem życia i pracy człowieka. Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że korzystając z internetu stale używają pewnych narzędzi i usług. Niektóre z nich stały się fundamentem świata wirtualnego. Doskonałym przykładem powszechnie wykorzystywanej i niezwykle wygodnej usługi dostępnej zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm jest chmura obliczeniowa.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to infrastruktura dostarczająca zaawansowanych usług. Na tę infrastrukturę składają się magazyny, serwery, bazy danych, sieć i oprogramowanie. Dostęp do narzędzi użytkownik uzyskuje poprzez internet. Dzięki chmurze obliczeniowej klient może korzystać z szeregu cennych i praktycznych usług. To w jaki sposób funkcjonują konkretne usługi zależy od oferty dostawcy chmury. Dystrybutorzy chmur internetowych dbają o klienta, dzięki czemu zapewniają wygodne panele nawigujące dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Zarządzanie kontem jest przystępne i klarowne oraz daje ciekawe możliwości. Chmury obliczeniowe skonstruowane są w taki sposób, by współpracować z różnymi interfejsami, dzięki czemu deweloperzy zyskują dodatkowe warianty działania.

Zastosowania chmury obliczeniowej

Usługi wirtualne są dziś powszechnie używane. Każde działanie w sieci internet wymaga użycia tego typu infrastruktury, dlatego też zastosowanie chmury obliczeniowej stało się standardem. Korzystanie z takich usług jak poczta elektroniczna, praca na dokumentach w sieci, przetwarzanie plików (zdjęć i innych), korzystanie z multimediów (video, audio), granie w gry online - to wszystko wymaga chmury internetowej. Usługi w chmurze dostępne są dla każdego, dlatego też korzystają z nich użytkownicy indywidualni, firmy mniejszych i większych rozmiarów, sektor publiczny czy wielkie globalne korporacje. W chmurze dostępna jest wysoka moc obliczeniowa serwera, dzięki której użytkownik może wykonywać skomplikowane operacje, jak na przykład tworzenie usług, aplikacji czy programowanie. Kolejne możliwości to zapewnianie specjalistycznego oprogramowania dostosowanego do potrzeb klienta. W chmurze można wykonywać także zaawansowaną analizę danych, które służą użytkownikowi w różny sposób (tworzenie ofert, prognozowanie itp.) Przede wszystkim chmura obliczeniowa pozwala na przechowywanie danych, gwarantując ich bezpieczeństwo (odzyskiwanie danych, tworzenie kopii zapasowych) - jest to więc chmura danych. Dzięki chmurze możliwy jest hosting stron internetowych, w tym różnego typu plików. To tylko najbardziej powszechne sposoby zastosowania chmury obliczeniowej.

Typy usług w chmurze

Chmura internetowa oferuje klientom specjalistyczne usługi, które dzieli się na trzy modele - IaaS (Infrastruktura jako usługa), PaaS (Platforma jako usługa), SaaS (Oprogramowanie jako usługa). Nazywane powszechnie jako stos chmury obliczeniowej stanowią jej fundament, dając nieograniczone możliwości użytkownikom. Usługi te są rozbudowywane i dostosowywane do potrzeb klientów. Trzy modele usług w chmurze, to:

- Infrastruktura jako usługa (IaaS - Infrastructure as a Service) - usługa ta dostarcza użytkownikowi podstawowych narzędzi, takich jak: serwery, mechanizmy wirtualne, magazyn, sieć. Jest to najbardziej podstawowa z usług umożliwiających działanie w chmurze obliczeniowej, w której oprogramowanie, środowisko programistyczne, aplikacje, sterowniki i inne użytkownik musi zapewnić samodzielnie.

- Platforma jako usługa (PaaS - Platform as a Service) - usługa ta składa się z elementów zawartych w IaaS wzbogaconych o środowisko wirtualne oraz system operacyjny. Pozwala ona na tworzenie, testowanie, dostarczanie oraz zarządzanie aplikacjami. Wariant ten jest idealną propozycją dla deweloperów i programistów. Wykorzystanie tej usługi umożliwia swobodną pracę bez konieczności przejmowania się infrastrukturą, która zapewniana jest przez dostawcę.

- Oprogramowanie jako usługa (SaaS - Software as a Service) - usługa ta gwarantuje użytkownikowi w pełni wyposażoną infrastrukturę. Składają się na nią: serwery, sieci, system operacyjny, dedykowane aplikacje oraz zarządzanie środowiskiem programistycznym. Klient posiada dostęp do niej poprzez internet z pozycji komputera oraz urządzeń mobilnych. Dostawca zapewnia hosting aplikacji, pełne zarządzanie nią oraz zapewnia aktualizacje oprogramowania.

Zalety wynikające z korzystania z chmury obliczeniowej

Chmura obliczeniowa oraz dostępne w niej usługi są niezwykle popularne oraz - w dzisiejszych czasach - konieczne. Jej wynalezienie oraz korzystanie zmienia totalnie myślenie o IT. Infrastruktura oraz warianty działania i korzystania z wirtualnych usług w chmurze internetowej są stale rozbudowane dając coraz to większe możliwości.

 

Użycie chmury powoduje eliminację wydatków inwestycyjnych, gdyż nie ma potrzeby wydawania środków finansowych na zaawansowany i nowoczesny sprzęt oraz oprogramowanie. Chmury zapewniają serwery, sieć, konfigurację, serwisowanie oraz oprogramowanie i niezbędne aplikacje. Wpływa to na zwiększenie produktywności, gdyż deweloperzy i programiści nie ponoszą odpowiedzialności za właściwe funkcjonowanie infrastruktury. Wielką zaletą tego rozwiązania jest również elastyczność. Usługi w chmurze obsługiwane są samodzielnie oraz dostępne na żądanie użytkownika. Elastyczność odnosi się nie tylko do pojemności, ale także mocy obliczeniowej oraz braku ograniczeń terytorialnych. Istniejące modele usług w chmurze operowane są w bezpiecznych centrach danych, a na ich sprawność wpływa instalowanie najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych urządzeń. Dzięki temu użytkownicy korzystają z aktualnego zaplecza technicznego gwarantującego najwyższe wskaźniki produktywności. Chmura obliczeniowa zapewnia także bezpieczeństwo danych poprzez tworzenie kopii zapasowych oraz możliwości odzyskiwania danych, co świadczy o niezawodności i ciągłości tego typu rozwiązań.

 

Usługi w chmurze obliczeniowej ewoluują dostarczając użytkownikom cennych narzędzi. Zalety chmury internetowej są niezaprzeczalne a prace inżynierów i deweloperów jeszcze bardziej rozwijają możliwości tego typu rozwiązań.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą narzędzi pozwalających na przetwarzanie danych w chmurze.

 

      

 

 

CZYTAJ DALEJ NASZ BLOG

 


integralsolutions

Integral Solutions sp. z o.o.
ul. Wspólna 35 lok. 1
00-519 Warszawa 

22 828 33 05 - Sekretariat

22 692 45 38 - Dział Handlowy

22 692 45 36 - Marketing

22 829 81 32 - HR

22 692 45 37 - Szkolenia

      

 biuro@integralsolutions.pl

 

   +48 22 692 45 38
 

22 828 33 05 - Sekretariat

22 692 45 38 - Dział Handlowy

22 692 45 36 - Marketing

22 829 81 32 - HR

22 829 81 32 - Szkolenia

 

   biuro@integralsolutions.pl

 

ul. Wspólna 35 lok. 1, 00-519 Warszawa

 

      

 

 

więcej