Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm
Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm Integral Solutions - Rozwiązania IT dla firm

Czym jest inżynieria danych?

31.01.2023
Szacuje się, że do 2025 roku będzie około 200 zettabajtów danych. A w chmurze będzie przechowywanych sto zettabajtów danych. Przechowywanie zettabajtów danych samo w sobie jest wyzwaniem.

31.01.2023

Czym jest inżynieria danych?

Szacuje się, że do 2025 roku będzie około 200 zettabajtów danych. A w chmurze będzie przechowywanych sto zettabajtów danych. Przechowywanie zettabajtów danych samo w sobie jest wyzwaniem. Uzyskanie wartości z tak ogromnej ilości informacji może być jeszcze trudniejsze. Zebrane dane będą wymagały bezpieczeństwa i nadzoru, aby je chronić. Niska jakość danych może skutkować błędnymi decyzjami biznesowymi, co może prowadzić do kosztownych błędów. Gromadzone dane muszą być bezpieczne. W tym miejscu do gry wchodzi inżynieria danych.

Inżynieria danych to proces odkrywania, projektowania i budowania infrastruktury danych, aby pomóc właścicielom danych i użytkownikom wykorzystywać i analizować surowe dane z wielu źródeł i formatów. Dzięki temu firmy mogą wykorzystywać dane do podejmowania krytycznych decyzji biznesowych. Bez inżynierii danych niemożliwe byłoby zrozumienie ogromnych ilości dostępnych danych.

Dlaczego inżynieria danych jest ważna?

Inżynieria danych jest ważna, ponieważ pozwala firmom wykorzystywać dane do rozwiązywania krytycznych problemów biznesowych. Dane, które są niedostępne i/lub niskiej jakości, prowadzą do niewłaściwego zarządzania zasobami, dłuższego czasu wprowadzania na rynek i utraty przychodów.

Dane są obecne na każdym etapie działalności. Konieczne jest również wykonanie innych działań. Na przykład zespół marketingu buduje segmentację klientów lub zespół produktowy tworzy nowe funkcje w oparciu o zapotrzebowanie klientów. Dane są naprawdę podstawą sukcesu firmy.

Przekroczenie kosztów, ograniczenia zasobów oraz złożoność technologii/wdrożenia mogą wykoleić strategię i wdrożenie integracji/zarządzania danymi w chmurze. Ponadto brakujące lub niedokładne dane mogą prowadzić do utraty zaufania, straty czasu i frustracji użytkowników danych, co może skutkować słabą obsługą klienta.

Efektywna inżynieria danych jest odpowiedzią na te problemy. Zamiast szybkich poprawek, które często nie rozwiązują całego problemu lub mogą prowadzić do powstawania nowych problemów, pojawia się kompleksowa platforma zarządzania danymi, która jest kluczem do nowoczesnej inżynierii danych.

Czym różni się inżynieria danych od analityki danych?

Krajobraz danych stale się zmienia. A ze względu na ilość produkowanych danych, ich gromadzenie i zarządzanie jest złożone, a organizacje chcą szybkich wniosków na podstawie tych danych. Chociaż wymagany zestaw umiejętności dla inżyniera danych i analityka danych może brzmieć podobnie, role są różne:

Inżynierowie danych opracowują, testują i utrzymują dane i ich architekturę.
Analitycy danych wykorzystują te dane do przewidywania trendów i odpowiadania na pytania ważne dla organizacji.
Inżynier danych wykonuje pracę wstępną, aby pomóc analitykom danych w dostarczaniu dokładnych metryk. Rola inżyniera danych jest bardzo zorientowana na wyniki. Inżynier danych jest swego rodzaju superbohaterem, ponieważ potrafi ożywić wszystkie te dane.

Poniższa grafika pokazuje, w jaki sposób inżynieria danych pomaga w operacjach analizy danych.

Jak wygląda nowoczesna inżynieria danych?

Ponieważ postęp technologiczny upraszcza ogólne przetwarzanie danych, wymagania dotyczące danych stają się coraz bardziej złożone. Sukces inżynierii danych musi wykorzystywać nowoczesne technologie, aby procesy były skalowalne, wielokrotnego użytku i dostosowywalne. Aby dobrze to robić, firmy potrzebują rozwiązania dla hurtowni danych w chmurze u wielu dostawców usług w chmurze oraz lokalnie, aby spełnić wszystkie potrzeby związane z przetwarzaniem danych.

Informatica oferuje natywną w chmurze platformę do kompleksowego zarządzania danymi z Intelligent Data Management Cloud (IDMC). Jej możliwości spełniają większość potrzeb w zakresie zarządzania danymi i upraszczają zadania dzięki automatyzacji za pomocą CLAIRE, silnika opartego na sztucznej inteligencji. IDMC może umożliwić inżynierom danych:

  • Zbudować fundament dla inicjatyw w zakresie analityki, sztucznej inteligencji i analizy danych.
  • Wspierać nowoczesne trendy i ramy inżynierii danych.
  • Uzyskać elastyczną skalę, aby sprostać wymaganiom biznesowym i kontrolować koszty.
  • Wybrać dowolne usługi w chmurze w dowolnym momencie w IDMC, gdy zmienią się wymagania dzięki Informatica Processing Units (IPU).
  • Rozwiązywać problemy i podejmować decyzje o krytycznym znaczeniu biznesowym, które przyspieszają innowacje i rozwój.

Więcej przeczytasz tutaj

CZYTAJ DALEJ NASZ BLOG